24. července 2024

Aktuality

aktualita

20.října 2021

Ve spolupráci s MAS JS jsme pořídili za podpory Ministerstva zemědělství nové stoly a židle. Vybavení pro spolkové zařízení podpoří na základě schválené ...
více informací

Zobraz všechny aktuality

Vína-vinařství.cz – online katalog

koně

Návraty do historie

U Terezína se vrátili do historie. S koňmi

 

Den plný koní, historie, vojenství a sokolnictví připravili pořadatelé pod Terezovským dvorem u Terezína.

Dopolední program jezdecko-historické show obstarala hubertovská jízda. Tedy projížďka na koních, která uzavírá jezdeckou sezonu. Je jednak poctou svatému Hubertovi, patronu jezdců, a jednak je vzpomínkou na tradici parforsních honů. Šlechta tehdy vyjížděla na koních se smečkou loveckých psů po stopě lišky.

„Hubertova jízda je spíš pro jezdce než pro diváky. Sjeli se sem lidi z velké dálky. Bylo tady asi padesát koní. Měli jsme tady návštěvu i ze Slovenska, dále z Břeclavska, Brněnska, Tišnovska a ještě z další míst,“ vyjmenoval účastníky jízdy hlavní pořadatel Josef Iš s tím, že Hubertovu jízdu pořádají už po devatenácté, z toho v Terezíně podruhé. První ročník se uskutečnil už v roce 1985 ve Bzenci.

Odpolední část byla věnovaná hlavně veřejnosti. Akce pod názvem Návraty do historie zprostředkovala návštěvníkům vojenské ležení začátku devatenáctého století. „Samotná myšlenka Návratů do historie souvisí s tím, že se kamarádíme a spolupracujeme s některými s vojáků. A kluci řekli, že by si u nás udělali secvičení, které předchází slavkovskému bojování. Tak jsme jim nabídli zdejší prostory,“ sdělil Iš.

Carská armáda

V ukázce bitvy se prezentovalo jak jezdectvo, tak pěchota s dělostřelectvem armády ruského cara Alexandra I. „Všechno bylo skvělé až na extrémní vítr. Už léta spolupracujeme s panem Išem. Tentokrát jsme chtěli pro něj udělat něco my, protože on pro nás často něco dělá. Navíc máme v tomto termínu secvičení carské armády a sháněli jsme alternativní prostor. A tak jsme se dohodli, že to uděláme tady,“ vysvětlil majitel Umělecké a produkční agentury JP Jaroslav Pelíšek. Přítomné rozehřály jezdkyně v dámských sedlech. Oku zalahodila i ukázka výcviku lovecký dravců.

Samotný dvůr založila roku 1774 Marie Terezie. „Je to historický areál a má jakéhosi ducha. Je tady pěkné prostředí, proto jsme se sem v červnu nastěhovali,“ podotkl Josef Iš z Výcvikové stáje Terezovský dvůr. Ta se specializuje na prodej fríských koní, ustájení privátních koní, výcvik koní pro zápřeže, pastevní odchov hříbat, spřežení pro film či show, a také nabízí kurzy jízdy se spřežením.

Návraty do historie si vzala pod zaštiťující křídla terezínská radnice. „Snažíme se organizátorům vyjít vstříc taky proto, že akcí je v naší obci málo. A toto je významná akce. Navíc je z jiné sféry, než z vinařství. Chceme tím také podporovat agroturistiku a turistiku vůbec,“ dodal místostarosta Terezína Antonín Hanák.

© 2010 Muzeum vinařství a venkova | Administrace | webdesign lasty.info | Vína-vinařství.cz